Scenariusz zajęcia z zakresu przygotowania do pisania dla dzieci 5-letnich
TEMAT : Ćwiczenie sprawności percepcyjno – motorycznych w oparciu o piosenkę " Idą drogą dzieci".
CELE :
GŁÓWNY : Integracja funkcji percepcyjno – motorycznych. SZCZEGÓŁOWE :
- rozwijanie funkcji językowych i spostrzeżeniowych : wzrokowych, słuchowych, kinestetycznych i motorycznych,
- kształtowanie orientacji w prawej i lewej stronie ciała,
- ćwiczenie małej i dużej motoryki.
KONKRETYZACJA CELÓW : WIADOMOŚCI :
- dz. pozna nową piosenkę,
- pozna pojęcie : "kreski poziome",
UMIEJĘTNOŚCI :
- potrafi rytmicznie poruszać się przy muzyce,
- wykonywać ruchy według ustalonego schematu,
- rozpoznaje kierunki : góra, dół i strony : prawa, lewa,
- potrafi kreślić linie poziome,
- reguluje siłę nacisku ołówka na kartkę,
POSTAWY :
- zna i stosuje zasady zgodnego współdziałania,
- dobrze czuje się w grupie,
- z wykonywanych ćwiczeń czerpie przyjemność.
METODY : Metoda Dobrego Startu według M. Bogdanowicz, czynna – ćwiczenia i zadania stawiane do wykonania, słowna – piosenka, rozmowa, objaśnienia, oglądowa – pokaz.
FORMA : indywidualna, zbiorowa.
POMOCE : karty pracy - "Piosenki do rysowania", taśma magnetofonowa "Piosenki do rysowania", tace z kaszą, deseczki, kartki, pisaki,
LITERATURA : M. Bogdanowicz "Piosenki do rysowania".
PRZEBIEG :
- ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE :
- Powitanie – zabawa "Iskierka" – dz. stoją w kręgu, trzymają się za ręce, przekazują " iskierkę" poprzez uściśnięcie ręki.
- wiczenia w schemacie ciała i przestrzeni – zabawa "Jugi – bugi"- dz.śpiewają piosenkę pokazując prawą i lewą rękę, prawą i lewą nogę.
- Opracowanie piosenki "Idą drogą dzieci":
- wysłuchanie piosenki,
- wypowiedzi dzieci rozwijające wyobraźnię na temat "dokąd mogą iść dzieci"?,
- nauka tekstu piosenki, wspólne śpiewanie z podkładem muzycznym,
- ZAJĘCIA WŁAŚCIWE :
- Ćwiczenia ruchowe – dz. naśladują ubieranie poszczególnych części garderoby i wychodzenie na spacer,
- Ćwiczenia ruchowo – słuchowe - dz. rytmicznie maszerują przy piosence "Idą drogą dzieci", na refren zatrzymują się i tupią,
- Ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe
- rysowanie linii poziomych palcem na tacy z kaszą,
- wyjaśnienie pojęcia "linia pozioma" przez dzieci chętne lub nauczycielkę,
- rysowanie linii poziomych przy piosence :
- palcem na tacy z kaszą,
- palcem na deseczce,
- pisakiem na kartce papieru,
- wykonywanie ćwiczeń w karcie pracy z jednoczesnym śpiewem piosenki "Idą drogą dzieci",
- w karcie pracy po wykonaniu ćwiczeń, dz. dorysowują słoneczko, kolorują rysunek.
- ZAJĘCIA KOŃCOWE :
Ćwiczenia relaksujące – dz. naśladują powrót ze spaceru, zdejmowanie ubrania (praw, lewa rękawiczka itp.), "są zmęczone i odpoczywają" przy muzyce relaksacyjnej. OPRACOWAŁA : Anastazja Wójcicka |